Foto În lume Internationale Istorie Life Society Sport Sports Știri Technology Uniunea europeană Video

Japonia: Canada câștigă medalia de aur după lovituri de pedeapsă împotriva Suediei în finala de fotbal feminin

După două bronzuri succesive la Londra și Rio, Canada revendică în cele din urmă aur vineri seară, învingând Suedia cu penalizări pentru a câștiga competiția de fotbal feminin la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.

În ciuda faptului că suedezul Blackstenius a deschis scorul în minutul 34, jocul a intrat în prelungiri după ce canadiana Jessie Fleming a egalat din penalty. Mijlocașul Canucks, Julia Grosso, a înscris penalty-ul câștigător la schimburi, aducând Canada o victorie istorică de 3-2 în finală.

Vorbind la o conferință de presă la Stadionul Internațional Yokohama după meci, sâmbătă, căpitanul echipei canadiene de fotbal Christine Sinclair a spus că au „un obiectiv de a schimba culoarea medalii”. Sinclair, în vârstă de 38 de ani, care a trebuit să joace roluri diferite cu echipa la turneu, în afară de locul obișnuit de atacant, a subliniat că „a vrut să ajute această echipă să câștige” cu „tot ce era necesar”, menționând că a fost o onoare pentru ea să facă parte din această echipă care a ajuns pe vârful podiumului.

De asemenea, ea a acordat credite adversarului lor Suedia, spunând că „vor fi o putere ani și ani”, cu „multe alte finale în anii următori”.

Antrenorul principal, Bev Priestman, a spus că este sigură că va câștiga medalia de aur după meciul din sferturile de finală împotriva Braziliei, pe care Canucks îl câștigase într-un shootout.

Canada a devenit singura țară care a stat pe podiumul turneului de fotbal feminin în fiecare din ultimele trei olimpiade.

De asemenea, fotbalistul canadian Quinn a făcut istorie la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020 devenind primul atlet transgender deschis care a câștigat o medalie olimpică.

Echipa SUA a luat acasă medalia de bronz a turneului după ce a învins joi Australia într-un thriller cu șapte goluri.